Statystyki [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
1146
1275
1251

+24

Wszystkich odwiedzin
Od początku 3 660 414
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kataklizm PDF Drukuj Email

26 sierpnia 2023 r. zostanie zapamiętany na terenie naszej gminy jako jeden z najstraszniejszych dni od wielu, wielu już lat. Krótko po 14-tej nadciągnęły czarne chmury, zaczął być słyszalny narastający huk i gwizd, a zaraz po tym pojawił się deszcz. Deszcz, który wraz z coraz silniejszym wiatrem, dosłownie padał poziomo. W powietrzu fruwały gałęzie, kawałki dachówek i rożnych materiałów budowlanych, a widoczność spadła prawie do zera. Po około 20 minutach, gdy kataklizm trochę już osłabł, zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o zniszczeniach i prośby o pomoc. Rozpoczęła się akcja ratunkowa, która trwała do drugiej w nocy dnia następnego. Brak prądu i łączności – nawet telefonicznej i radiowej – znacznie utrudniały działania strażaków, którzy, wobec braku karetki na miejscu, musieli także opatrywać zranione podczas nawałnicy osoby. Okazało się, że gmina Czchów została najbardziej poszkodowana i wręcz zniszczona w całym powiecie brzeskim. Pilnie powołany sztab kryzysowy, zadecydował o ściągnięcie do pomocy mieszkańcom naszej gminy jednostek OSP z terenu całego powiatu, którymi dowodzili przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Brzesku. Akcja udrażniania dróg i zabezpieczania uszkodzonych budynków trwała do późnych godzin nocnych, a strażacy naszej gminy jeszcze do chwili obecnej prowadzą działania mające na celu likwidację powstałych na wskutek nawałnicy szkód i niesienie pomocy poszkodowanym mieszkańcom gminy.

 

 


© Oficjalny Portal OSP w Czchowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.